BİR HEKİM OLARAK ÖNERİLER….

1-kürtaj her kadının yasal bir hakkı,

2-her kadın bu hizmete devlet hastaneleride dahil olmak üzere ulaşabilmeli,

3-herkadın kaç çocuk sahibi olmak istediğine kendi karar vermeli,

4-kadın hayatı riske atılmadan, yasal, uygun şartlarda ehil ellerde tıbbi müdehale yapılacak merkezler olmalı,

5-gençlere cinsellik, üreme sağlığı, korunma yöntemleri konusunda ayrıntılı eğitim verilmelidir. Dünya cinsel sağlık birliği cinsel eğitimin doğumda başlayıp yaşam boyu devam ettiğini bildirir. Eğitim için ulaşılabilir merkezler ve kişiler olmalı, bu merkezlere başvuran kişiler ise toplumca yargılanmamalı, kayıtlar başkaları tarafından görülmemelidir.

6-aile planlaması ile ilgili gerekli ilaç gereksinimi kolay ulaşılabilir olmalı,

7-korunma sadece kadının görevi ve sorumluluğunda değildir. Erkeklerde bu konuda eğitilmeli, dışa boşalmanın bir korunma yöntemi olmadığı anlatılmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre her yıl dünyada 45 milyon isteğe bağlı kürtaj yapılmakta ve bu işlemin 19 milyonu uygun olmayan koşullarda gerçekleşmektedir. Ve   sonuç her yıl 68 bin kadın güvenli şartlarda yapılmayan kürtaj sonucu hayatını kaybetmekte. Bu sayılar sadece kayıtlı olanlar. Kürtajın yasak olduğu ülkelerde ise oran dahada korkunç. Çünkü yasaklanan ülkelerde de kürtaj yapılmaya devam etmiş , ama kötü koşullarda, bilgisiz kişilerce yapılması kadın yaşamını tehdit etmiştir. Kürtaj cerrahi bir müdehale olup kadın doğum hekimleri 4 yıllık eğitim sonrasında bu müdehaleyi  yapabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir