KÜRTAJ İŞLEMİ SONRASI

Kürtaj sonrasın 6-7 gün süren adet kanamasından daha az miktarda vajinal kanama olabilir. Genellikle işlem sonrası ultrasonografi ile kontrol edildiğinden kürtaj sonrası parça kalması denilen durumla sık olarak karşılaşmayız. Ancak kürtaj sonrası yoğun vajinal kanaması olan kadınlar mutlaka hekimlerine başvurmalıdır. Bu nedenle hekiminize her an ulaşabilmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir.

Kürtaj sonrası yaklaşık 30-35 gün içinde adet görmeniz beklenir. Yani 7-10 gün gecikmeli adet olmanız normal olup, endişelenecek bir durum yoktur. Ancak bu sürenin geçmesine rağmen adet göremediyseniz mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir. Kürtaj sonrası nadirde olsa rahim iç duvarının hasar görmesi ve yapışıklık olmasına bağlı adet görülemeyebilir. Vakum küretaj yöntemi ile yapılan kürtaj işlemi sonrasında böyle bir komplikasyonla genellikle karşılaşılmaz.

Kürtaj sonrasında 1 günlük evde istirahat etmeniz yeterli olup hafif düzeyde adet sancınız olabilir. Bu ağrıyı engelleyebilmek için hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri kullanmanız oldukça yararlıdır.

Müdahale sonrası özellikle ilk 15 gün duşunuzu ayakta almanız, denize, havuza sahunaya girmeniz ve vajinal tampon kullanmanız önerilmez. Cinsel ilişkide ilk 10 günkü yasaklarımız arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir