KÜRTAJ İŞLEMİ YAPTIRAN KADINLARA ÖNERİLER

1-Her cerrahi girişimin getirdiği birtakım riskler vardır. Son yıllarda daha sık uygulanılan vakum küretaj yöntemi ile komplikasyonlar azalmıştır. Ayrıca 10 haftadan büyük gebelikler tıbbi gereklilik olmadıkça sonlandırılamaz. Tüm bu önlemlere rağmen nadir de olsa kürtaj  sonrası birtakım komplikasyonlar görülebilir. Kürtaj işlemine karar veren her kadın riskler konusunda bilgilendirilmelidir.

2-kürtaj işlemi sırasında hem lokal hemde genel anestezi kullanılabilir. Önerdiğimiz işlemin genel anestezi altında, ağrısız bir şekilde ve steril şartlarda yapılmasıdır. Yani genel anestezi bu müdahale için uygundur. Çünkü bazı kadınlarda bu anı hatırlamak hayat boyu acı verebilir. Psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle müdahale öncesi 6-8 saat aç olmak genel anestezi alacak kadınlarda önerilir.

3-rahim ağzının aşırı sert olduğu, özellikle daha önce gebelik geçirmeyen ve gebelik kesesi izlenmeden yapılan kürtajda rahim içine girilemeyebilir ve gebelik tahliyesi yapılamayabilir. Bu durumda müdahale 5-7 gün sonraya ertelenebilir. Mutlaka rahim içinde gebelik kesesi izlendikten sonra müdahale yapılmalıdır.

4-kürtaj sonrası ağrı adet sancısı gibi hafif düzeyde olabilir.  Ancak şiddetli ağrı, yoğun kanama ve ateş durumunda acilen hekiminize başvurun.

5-kürtaj sonrası mümkünse 4-6 saat istirahat edin. İşlemi ve yapılanları düşünmeyin. Bir daha çocuğum olmayacak şeklinde yanlış fikirlere inanmayın. Önemli olan korunma yöntemlerini uygulamanız ve bir daha aynı sorunu yaşamamanızdır.

6-kürtaj sonrası oluşabilecek komplikasyonlardan en önemlisi olan rahimde yaralanma ve delinmede en önemli nokta bunu farketmek ve hastayı takibe almaktır. Takip bulguları stabil seyreden hastalar genellikle 24 saatlik izlem sonrası kontrole çağrılmak üzere eve gönderilir.

7-kürtaj sonrasında 1 hafta sonra mutlaka kontrole gitmeniz ve doğum kontrol yöntemine hekiminizle beraber karar vermeniz gerekir.

8-kürtaj sonrası adetiniz 30-35 gün sonra olabilir. adet döneminize kadar olan kanamalar sizi endişelendirmesin. Ama özelllikle enfeksiyona açık olan ilk 15 günde denize, havuza girmemeniz, vajinal duş almamanız ve ilişki yasağı uyulması gereken kurallardır

9-kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı olan çiftlerde mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır. İğne ilk 72 saat içinde uygulanmalıdır. (kan uyuşmazlığı kadının kan grubu rh(-)negatif, erkeğin rh(+)pozitif olması durumunu ifade eder. Fetüsün kan grubunu bilemediğimiz için kürtaj olmuş kadınlarda kan uyuşmazlığı durumunda  kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir