KÜRTAJ KARARI

Benim bedenim, benim karararım, benim hayatım .

Her kadın kendi bedeni ile ilgili karar verme hakkına sahiptir. İstemeden gerçekleşen bir gebelik, istenmeyen, devam edemeyecek bir ilişkinin sonucu veya uygun olmayan koşullardaki gebelik… Karar kadının. Doğurma veya sonlandırma. Biz hekimler sadece kadının zarar görmemesi, her müdehalenin tıbbi şartlara uygun olarak gerçekleşmesinden sorumluyuz. Yani yargılama, karara karışma veya dahil olma değildir görevimiz. Hem kadının fiziksel olarak daha az zarar görmesi, hemde psikolojik bir yıkım yaşamaması için ülkemizde isteğe bağlı kürtaj/küretaj işlemi 10. Gebelik haftasına kadar yasal olup, 10. Hafta üzerinde kesinlikle yapılmamaktadır. Ancak müdehalenin  küçük haftalarda yapılması kadın için daha sağlıklıdır.

Her kadın korunma yöntemleri konusunda kürtaj sonrasında mutlaka ayrıntılı bilgilendirilmeli, ve yöntem seçimi ve uygunluğu her  kadında farklıdır. Doğum kontrol yöntemi seçerken kadının yaşı, ek hastalıkları, daha önce geçirdiği gebelikler, doğum  sayısı oldukça önemlidir. Yani tek bir yöntem yoktur, her kadında farklı yöntemler uygulanılır.

Ancak unutulmaması gereken kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Özellikle genç kadınların yaşadığı bu durum toplum eğitilerek oldukça azaltılabilir. Özellikle üniversitelerde gençler korunma yöntemleri konusunda bilgilendirilmelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardanda korunmak için oldukça etkin olan kondom kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Hem ülkemizde, hemde dünyada oldukç yaygın kullanılan geleneksel yöntem olarak bilinen dışa boşalma sağlıklı bir korunma yöntemi değildir. Amacımız kadınlarımızı korumak..Çünkü sağlıklı kadın sağlıklı toplumu sağlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir