KÜRTAJ KOMPLİKASYONLARI

Kürtaj cerrahi bir müdahale olup, doğum kontrol yöntemi değildir. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi kürtajında birtakım komplikasyonları vardır. Bu riskler genellikle yasal sınır olan ilk 10 haftada yapılan müdahalelerde görülmez. Günümüz şartlarında kürtaj işlemi, steril şartlarda, uygun antibiyotik kullanımı yapılarak, vakum kürtaj ile yapıldığından komplikasyonlar nadirdir.

1-kanama: müdahale sonrası az miktarda kanama olabilir. Ancak 10. Hafta öncesinde yapılan yasal kürtaj işleminde oluşan kanama miktarı oldukça az olup, çoğunlukla risk oluşturmaz. Kanama 20 günü aşmış ve yoğun miktarda, ağrının eşlik ettiği durumlarda acilen hekiminize başvurmalısınız. Bu durum enfeksiyonlardan veya rahim içi parça kalma gibi durumlardan  kaynaklanabilir.

2-enfeksiyon: kürtaj tekniklerinin gelişmesi, operasyonun steril şartlarda yapılması nedeni ile enfeksiyon çok sık gördüğümüz bir durum değildir. Nadir görülen bir komplikasyon olmakla beraber rahim ve yumurtalık iltihabına yol açması nedeni ile dikkatli ve yakın takip edilmelidir. Şüphe durumunda uygun antibiyotikler ile tedavi edilmelidir. Kürtaj sonrası her kadın ateş, vajinal akıntı, şiddetli karın ağrısı belirtileri konusunda uyarılmalı. Bu belirtilerin görülmesi durumunda acil olarak başvurması konusunda bilgilendirilmelidir.

3-rahim delinmesi (perforasyon): nadir görülen bir komplikasyon olup, farkedilmemesi ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle rahimin yapısal olarak aşırı öne veya arkaya eğik olduğu durumlarda rahimin delinebilme riski yüksek olup, müdahalenin ultrason gözetiminde yapılması bu riski azaltır.

4-parça kalması (rest plesanta): kürtaj sonrası rahim içinde parça kalabilir. Ultrasonografi ile kontrol edidiğinde tespit edileceği gibi, devam eden vajinal kanama ile de hasta başvurabilir. Bazı durumlarda 2. bir müdahale gerekebilir. Yapılan 2. Müdahale daha kısa sürmekte ve devam eden vajinal kanama kesilmektedir.

5- başarısız kürtaj: kürtajın yapılamaması, müdahaleye rağmen gebeliğin devam etmesidir. Özellikle gebelik testi pozitif ama erken haftalarda iken rahim içinde kesenin görülmediği durumlarda yapılan kürtaj sırasında olabilir. Bu sorunun yaşanmaması için kürtajın ultrasonografi ile rahim içinde görülmesinin ardından yapılması ve işlemin hemen ardından ultrasonografi ile kontrolü bu durumu önleyebilir. Mutlaka her kadın kürtaj sonrasında kontrole çağrılmalıdır. Kontrole çağrıldığında gebeliğin devam ettiği görülür ise  2. Müdahale planlanır.

6-rahimde yapışıklık (asherman sendromu): genellikle kürtaj sonrasında adet görememe ile bulgu verir. Kürtajlarda vakum tekniğinin kullanılması ile sıklığı azalmış bir durumdur. Tüm önlemlere rağmen rahim içi yapışıklık durumunda histereskopi denilen rahim içine kamera ile girilerek mevcut yapışıklıkların açılması işlemi yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir