Kürtaj öncesi ve sonrasında hayat

Kadın hayatında en zor karar. Gebelik sonlandırma kararı. Ancak hekimin öneride bulunma yönlendirme hakkı kesinlikle yoktur. Karar kadının. Beden kadının . Hekim olarak görevimiz ve sorumluluğumuz bu işlemin kadının sağlıkla atlatması, bir sonraki gebeliğinin sorunsuz bir şekilde geçirebilmesi için gerekli hazırlıkların yapılmasıdır.Yani kadının en iyi tıbbi bakımdan yararlanmasını sağlamak olmalıdır

İlk defa kürtaj yaptıracak olan bir kadın büyük bir korku yaşar. İşlemin nasıl yapıldığını ararştırır, ağrı yaşayacağı düşüncesiyle endişelenir. Ve yeniden anne olabilecekmiyim?  sorusu bilinçaltında yerleşir. Doğruları sadece hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Kürtaj kararı ne kadar erken haftalarda verilirse o kadar iyidir. Kanama, enfeksiyon, rahimin zarar görmemesi, işlemin kısa olması için 5-8. haftalar idealdir. Adet gecikmesi olan,  gebelik testi pozitif çıkan kişide, ultrason ile rahim içinde gebelik tespit edilmesinin  ardından müdehale yapılabilir. Kürtaj işlemi öncesinde mutlaka görüntüleme yöntemi olan ultrasonografi ile gebeliğin izlenmesi gerekir. Çünkü gebelik testinin pozitif çıkmasına neden olan başka sorunların olduğu unutulmamalıdır. Dış gebelik bu sebeplerden biridir. Gebelik testi pozitiftir ancak gebelik kesesi yerleşim yeri rahim dışındadır. Tedavisi farklı ve oldukça ciddi bir durumdur.

Kürtaj işlemi öncesinde yaklaşık 6-8 saatlik açlık gereklidir. Müdehale genel anestezi altında yapılacağı için açlık süresinin önemi büyüktür. İşlem  yaklaşık 5-10 dakika sürmekte ve vakum yöntemi ile yapılmaktadır. Öncelikle hastamızın tuvalete gitmesini ve mesanesini boşaltmasını isteriz. Ardından damaryolu açılıp, gerekli kan tetkikleri için 1 tüp kan alınır. Kan sayımı, kan grubu ve pıhtılaşma ile ilgili testler yapılır. Sonuçlar normal olduğu takdirde anestezi uzmanı tarafından hastanın uyuması sağlanır. Her anestezi işlemi anestezi hekimi tarafından tam teşekküllü bir hastanede yapılması nadir görülebilecek komplikasyonları önlemek için gereklidir. Hasta uyuduktan sonra uygun jinekolojik muayene masasında rahim ve yumurtalıkların muayenesi ardından işleme geçilir. Rahim ağzı tek dişli adı verilen bir alet ile tutulur ve rahime pozisyon verilir. Ardından rahim ağzı genişliği kontrol edilip plastik tek kullanımlık kanüller rahim boşluğuna yerleştirilir. Bu kanüle takılan vakum yaratan enjektör ile negatif basınçtan yaralanılarak içerdeki gebelik ürünü tahliye edilir. Rahim boşluğu tamamen temizlenene kadar işleme devam edilir.Bu işlem ağrılı olduğu için genellikle genel anestezi önerilir.   Sonrasında 60-120 dakikalık dinlenme periyodu ardından hasta taburcu edilir. Aynı gün içinde günlük aktivite kaldığı yerden devam edebilir.  Sonrasında ek bir besin desteğine veya diyete gerek yoktur. Ancak işlem sonrasında hekiminizin önerdiği ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır. Operasyon sonrasında 3-4 gün süren vajinal kanama, hafif kasık ağrısı olabilir. 1. hafta sonundada kontrol muayenesine gitmelisiniz. İşlemden yaklaşık 30-35 gün sonra ilk adet kanaması olur. İlk 40 gün içinde adet görülmemiş ise hekiminizle görüşmenizde fayda var.

Kürtaj sonrasında adet sancısına benzer kasık ağrısı ve kanamayı normal kabul etmekteyiz, ancak şiddetli bir kanama, ateş ve şiddetli sancı önemli olup acil olarak hekiminizle görüşmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir